Akşam Gazetesi
Birgün Gazetesi
Bugün Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi
Yeni Şafak Gazetesi
Fotomaç Gazetesi
Zaman Gazetesi
Güneş Gazetesi
HaberTurk Gazetesi
Yeni Asya Gazetesi
Milli Gazete Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Vatan Gazetesi
Vakit Gazetesi
Referans Gazetesi
Sabah Gazetesi
Sözcü Gazetesi
Star Gazetesi
Takvim Gazetesi
Taraf Gazetesi
Türkiye Gazetesi
Termal piyangosu
Termal piyangosu
09.Ocak.2013 SAKARYA GAZETESİ SAKARYA 3310 'kez okundu 4yorum yapıldı

 Kızılinler Termal Projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı. Kızılinler Projesi`nin 2005 yılında İl Özel İdaresi tarafından çalışmaların başlatıldığı, 2006 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın mastır planları arasına alındığı kaydedildi.

 

Bölge canlanacak

Projenin onaylanması sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, projenin kabul edilmesinde Eskişehir milletvekillerinin katkısı olduğunu söyledi. 
Avrupa standartlarında yapılması planlanan projenin Eskişehir’e büyük katkı sağlayacağını ifade eden Ataç, “Projede özel yatırımcılar için 2500 yatak kapasiteli termal turizm tesis alanı, toplam 4 bin yatak kapasiteli sağlık ve turizm tesisi alanı bulunması öngörülüyor. Ulaşım için ise alternatif ulaşım kanalları da kullanılacak. Porsuk’un ulaşıma katklı sağlaması için Esbot ile bölgeye yolculuğun yapılabilmesi planlanıyor” dedi. 
 

Sular tedavi edecek 

 
Özellikle projedeki Kür Merkezlerinin önemini vurgulayan Ataç, “Projede yer alan alanlar ve termal sular tedavi amaçlı kullanılacak. İhaleyi alacak şirket, yıllarca bu suyu ilaç diye satacak. Projeye 2014 yılına bırakılmadan başlanmasını umut ediyoruz. Turizm ve sağlık bu projeyle bir arada olacak” dedi.
 
Turizmin önü açıldı
AKP İl Başkanı Süleyman Reyhan Kızılinler Projesi’nin onaylanmasının Eskişehir için büyük bir kazanç olduğunu ifade etti. 
Reyhan, yaptığı yazılı açıklamada, Kızılinler Projesi`nin 2005 yılında İl Özel İdaresi tarafından çalışmaların başlatıldığını, 2006 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın mastır planları arasına alındığını kaydetti.  ``Milletvekillerimizin yoğun istişare çalışmaları, gayretleri, takipleri sonucunda bakanlığımız tarafından yapılması uygun görülmüş ve proje onaylanmıştır`` ifadesini kullanan Reyhan, “Bu vesileyle Eskişehir`e termal turizm alanında yeni yatırımların önü açılmıştır. 2013 Yılı Eskişehir`imiz için tam anlamıyla kültür ve turizm faaliyetleri yılı olacaktır. Türk Dünyası Kültür Başkenti ve Somut Olmayan Kültürel Mirasın Başkenti olan Eskişehir`imizin termal turizmde de hak ettiği noktaya gelmesi için atılan bu büyük adımın Eskişehir`imize ve hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederim” dedi. 
 

Eskişehir’e çağ atlatacak

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı,  projenin Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından  onayladığını ve  Eskişehir’in artık Termal Turizmi hayata geçirme fırsatını yakaladığını söyledi.
 Yapmış oldukları planlamayla, Kızılinler-Eşenkara Termal Sağlık Kenti adı altında, Kızılinler bölgesinde 12 ay süreyle turizm yapılması, gelişebilen ve büyüyebilen bir turizm merkezi oluşturulmasını hedeflediklerini söyledi.  Termal turizmin yanı sıra, kamping, kür parkı, rekreasyon, günübirlik kullanım, doğa turizmi, su sporları ve alternatif turizm türlerinin bütünleşmesiyle birlikte turizm merkezinin termal destinasyon haline getirilmesinin amaçlandığını belirten Sakallı,  1600 hektarlık kendi bölgelerinde Sağlık, turizm tesis alanlarıyla, kür merkezi, Üniversite alanı, sosyal kültürel alanlar, yürüyüş alanları ve hobi bahçeleri, organik tarım alanları olacağını söyledi. Seyir terasları ve Oteller ile alışveriş merkezlerinin yapılacağını, ortaya çıkacak Termal Sağlık kentinden yaklaşık olarak günde 10 bin kişinin faydalanmasının öngörüldüğünü kaydetti. 
 
 
 
 
Habere Ait Yorumlar
İsim Soyisim :
Yorumunuz :
.
Eski Eskişehirli09.Ocak.2013
Emeği geçen herkese teşekkürler.Kolaylıklar ve başarılar diliyorum..
Doğa Sever09.Ocak.2013
Darısı ; Eskişehir Havacılık ve Otomotiv OSB\'leri ile Beylikova Hayvancılık OSB\'sinin , Bakanlık Onaylarının başına!
ibrahim lafcı09.Ocak.2013
çok güzel bir gelişme emği geçenleri kutlarım
ahmet temel09.Ocak.2013
Yapılırsa inşallah, iyi olur Eskişehir adına. Kütahya ve Afyondan neyimiz eksik.
Güncel
ÇEÇENİSTAN HEYETİ ESKİŞEHİR`... EMNİYET`TEN KİTAP BAĞIŞI ... IHLAMURKENT`E YENİ BULVAR... AHİLİK COŞKUSU ... NAMI DÜNYAYA YAYILDI `TÜRK YILD...
Kültür Sanat
Genç oyuncudan şok itiraf: Kan k... ÇAĞDAŞ`TAN ADALAR GEZİSİ ... KAYMAKAMLARA VEDA YEMEĞİ ... Kağıt rölyef sergisi misafirleri... DİYAFRAM 10 YAŞINDA...
Spor
Es-Es rahat turladı... LOKOMOTİF`TE NEŞELİ İDMAN ... SAĞLIKSPOR ÜÇ PUAN İSTİYOR... Çağlayanspor Alanya`ya gidecek... U12`DE HAFTA iÇi MESAiSi ...
Eskişehir Günlüğü
FOTO ŞAKA... asgd`nin etkinliğinde önemli mesa... FOTO ŞAKA... Hatboyunda ihale tarihi belli oldu... FOTO ŞAKA...